Reakcja miejscowa na użądlenie owadów
Nastąpiło użądlenie lub ukąszenie przez owada. Jad lub płyn ustrojowy owada powoduje reakcję skóry w miejscu użądlenia lub ukąszenia. Często powoduje to zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. Reakcja ta często ustępuje w ciągu kilku godzin. Może też jednak trwać kilka dni.
Owadami, których użądlenia często wywołują reakcje są osy, pszczoły, drapieżne osy „yellow jackets”, mrówki ogniste i szerszenie. Ukąszenia najczęściej są ukąszeniami pająków, komarów, pcheł lub kleszczy. W różnych częściach kraju lub świata mogą występować inne rodzaje owadów.
Jad owadów powoduje „miejscowe” reakcje toksyczne u każdego. Reakcja miejscowa oznacza, że objawy wpływają tylko na część ciała, w której wystąpiło użądlenie lub ukąszenie. Reakcja nie rozprzestrzeniła się na większy obszar ciała. Reakcje alergiczne występują tylko u osób, które są uczulone na jad. Nasilenie reakcji na użądlenie owadów zależy od dawki jadu i stopnia uczulenia. Większość ludzi kojarzy reakcje alergiczne z wysypką lub swędzeniem skóry. Jednak większość użądleń wywołuje objawy miejscowe, które nie mają charakteru alergicznego. Objawami tymi mogą być między innymi:
-
Wysypka, zaczerwienienie, pręgi lub pęcherze wokół użądlenia lub ukąszenia
-
Swędzenie, pieczenie, kłucie lub ból
-
Obrzęk wokół obszaru użądlenia, który może się rozprzestrzeniać i powodować dyskomfort
Ukąszenie lub użądlenie owada może ulec zakażeniu od 1 do 3 dni później. Z tego względu należy uważać na poniższe objawy. Czasami trudno jest określić różnicę między miejscową reakcją na ukąszenie lub użądlenie owada a wczesnym zakażeniem. Lekarz może przepisać antybiotyki.
Opieka domowa
Leki
Lekarz może przepisać leki łagodzące obrzęk, świąd i ból. Podczas przyjmowania tych leków należy przestrzegać zaleceń lekarza.
-
Difenhydramina jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym, który można znaleźć w sklepach. Lek ten można stosować w celu zmniejszenia swędzenia i obrzęku. Lek może powodować senność. Należy więc zachować ostrożność podczas korzystania z niego w ciągu dnia lub podczas pójścia do szkoły, pracy lub prowadzenia samochodu. Nie należy stosować difenhydraminy w przypadku jaskry lub problemów z oddawaniem moczu z powodu powiększenia gruczołu krokowego. Inne leki przeciwhistaminowe mogą powodować mniejszą senność. Mogą one być lepszym wyborem do stosowania w ciągu dnia. Poproś farmaceutę o sugestie.
-
W przypadku występowania dużych obszarów miejscowego obrzęku mogą zostać przepisane doustne kortykosteroidy, takie jak prednizon. Mogą one zmniejszyć obrzęk i dyskomfort.
-
Nie należy stosować difenhydraminy jako kremu na skórę. U niektórych osób może ona powodować pogorszenie miejscowej wysypki skórnej z powodu alergii na krem.
-
W zwalczaniu swędzenia może pomóc balsam kalaminowy lub kąpiele owsiane.
-
W celu kontrolowania bólu można stosować acetaminofen lub ibuprofen, chyba że przepisano inny lek przeciwbólowy. Przed zastosowaniem tych leków należy porozmawiać z lekarzem w przypadku przewlekłej choroby wątroby lub nerek. Należy również porozmawiać ze swoim lekarzem, jeśli w przeszłości wystąpił wrzód żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
-
W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji lekarz może przepisać epinefrynę. Epinefryna jest lekiem stosowanym w nagłych wypadkach do zahamowania postępów reakcji alergicznej. Zanim opuścisz szpital, upewnij się, że rozumiesz, kiedy i jak stosować ten lek.
Opieka ogólna

-
Jeśli problemem jest swędzenie, nie należy brać gorących pryszniców ani kąpieli. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Ciepła skóra pogorszy swędzenie.
-
W celu zmniejszenia miejscowego zaczerwienienia, obrzęku i swędzenia należy użyć okładu z lodu. Można zrobić własny okład chłodzący, umieszczając kostki lodu w woreczku ze szczelnym zamknięciem. Owinąć woreczek cienkim ręcznikiem. Nie należy umieszczać lodu bezpośrednio na skórze, ponieważ może to ją uszkodzić. Nałożyć okład z lodu na 5 do 10 minut.
-
Należy starać się nie drapać żadnych miejsc dotkniętych zmianami, aby zapobiec uszkodzeniu skóry lub infekcji.
-
Jeśli przepisano doustne antybiotyki lub doustne kortykosteroidy, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami do końca.
Wskazówki dotyczące radzenia sobie z użądleniami owadów
-
Należy pamiętać, że w pszczoły miodne mają gniazda na drzewach. Osy i osy „yellow jackets” gnieżdżą się w ziemi na drzewach lub pod okapami.
-
Podczas przebywania na świeżym powietrzu nie należy używać perfum, wody kolońskiej, nosić sandałów ani kolorowych ubrań. Nie należy chodzić boso. Nie należy próbować strącania uderzeniem latających owadów. Należy zachować ostrożność podczas jedzenia na zewnątrz. Należy dbać o to, by jedzenie i napoje były przykryte.
-
W przypadku użądlenia przez pszczołę miodną w skórze może pozostać żądło. Osy, osy „yellow jackets” i szerszenie nie zostawiają po sobie żądła. Od razu oddal się od obszaru gniazda. Ukąszenie pszczoły miodnej powoduje uwolnienie substancji, która przyciąga inne pszczoły. Po oddaleniu się od gniazda jak najszybciej wyciągnij żądło. Jedną z sugerowanych metod jest zeskrobanie żądła cienkim przedmiotem o tępej krawędzi. Może to być krawędź karty kredytowej lub tępa strona cienkiego noża. Nie należy ściskać żądła palcami ani szczypczykami. W ten sposób więcej jadu wnika do skóry.
-
Po każdym użądleniu można nałożyć lód i przyjąć difenhydraminę lub inny lek przeciwhistaminowy. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z poniższych objawów ostrzegawczych należy natychmiast uzyskać pomoc.
-
Jeśli reakcja obejmuje zawroty głowy, omdlenie, trudności z oddychaniem lub przełykaniem, należy zapytać lekarza, czy potrzebna jest epinefryna.
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem za 2 dni lub zgodnie z zaleceniami, jeśli objawy nie zaczną ustępować. Możesz otrzymać skierowanie do alergologa w celu przeprowadzenia dalszych badań i leczenia.
Zadzwoń pod numer 911
Należy użyć epinefryny, jeśli jest dostępna, i natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
-
Trudności z oddychaniem lub przełykaniem, świszczący oddech
-
Obrzęk jamy ustnej, gardła, twarzy lub języka, który się pojawił lub nasila się
-
Chrypka, ucisk w gardle lub trudności z mówieniem
-
Dezorientacja
-
Ciężka senność lub problemy z budzeniem się
-
Omdlenia, zawroty głowy lub utrata przytomności
-
Przyspieszone bicie serca
-
Niskie ciśnienie krwi
-
Poczucie, że wydarzy się coś złego
-
Nudności, wymioty, ból brzucha lub biegunka
-
Wymiotowanie krwią lub duże ilości krwi w stolcu
-
Napady drgawkowe
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub uzyskać pomoc medyczną:
-
Rozprzestrzenianie się świądu, zaczerwienienia lub obrzęku
-
Pojawienie się lub nasilenie obrzęku twarzy, powiek lub warg
-
Zawroty głowy lub osłabienie
Należy również niezwłocznie zadzwonić do lekarza w przypadku wystąpienia objawów zakażenia:
-
Narastający ból, zaczerwienienie lub obrzęk
-
Gorączka 38°C (100,4°F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza
-
Wypływanie płynu lub ropy z miejsca użądlenia